Ministerstvo

Úvod > Ministerstvo > Legislatíva > Právne predpisy v oblasti kultúry

261/1995 Z.z.

zo 14. novembra 1995

o štátnom informačnom systéme



Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:

§ 1

Účel zákona

Zákon upravuje podmienky na utváranie a prevádzkovanie štátneho informačného systému, ako aj práva a povinnosti orgánov pôsobiacich v oblasti štátneho informačného systému.

§ 2

Štátny informačný systém

(1) Štátny informačný systém je sústava informácií a informačných činností, ktoré slúžia na plnenie úloh štátu. Informácie a informačné činnosti tvoria súčasť štátneho informačného systému, ak sa na ne použijú prostriedky zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky (ďalej len "štátny rozpočet"). Informácie a informačné činnosti zabezpečujú orgány pôsobiace v oblasti štátneho informačného systému.

(2) Štátny informačný systém sa člení na časti. Časťou štátneho informačného systému je informačný systém v pôsobnosti ústredného štátneho orgánu (§ 4 ods. 2). Časťou štátneho informačného systému môže byť aj jeho funkčná časť zabezpečujúca jednu alebo viac informačných činností.

§ 3

Vymedzenie niektorých pojmov

Na účely tohto zákona sa rozumejú

a) prevádzkovateľmi častí štátneho informačného systému (ďalej len "prevádzkovateľ") ústredné štátne orgány (§ 4 ods. 2), miestne orgány štátnej správy a obce, ktoré zodpovedajú za vykonávanie informačných činností v rozsahu vymedzenej pôsobnosti,
b) prevádzkovaním štátneho informačného systému alebo jeho častí vykonávanie jednej alebo viacerých informačných činností,
c) informačnými činnosťami získavanie alebo zhromažďovanie, spracúvanie, uschovávanie, prenos a poskytovanie informácií uložených na hmotných nosičoch reprodukovateľných technickými prostriedkami,
d) štandardami úpravy výkonu informačných činností metodika tvorby a prevádzkovania štátneho informačného systému alebo jeho častí a vybrané technické normy.

§ 4

Orgány pôsobiace v oblasti štátneho informačného systému

(1) Zásadné úlohy v oblasti štátneho informačného systému (§ 5 a 6) plní Štatistický úrad Slovenskej republiky (ďalej len "úrad") a Rada vlády Slovenskej republiky pre informatiku (ďalej len "rada").

(2) Ďalšie úlohy v oblasti štátneho informačného systému plnia ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy Slovenskej republiky, Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky, Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Ústavný súd Slovenskej republiky, Najvyšší súd Slovenskej republiky, Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky a Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (ďalej len "ústredný štátny orgán"), miestne orgány štátnej správy a obce.

§ 5

Úrad

(1) Úrad na úseku štátneho informačného systému okrem úloh uvedených v § 7
a) koordinuje budovanie štátneho informačného systému,
b) vypracúva v spolupráci s ostatnými ústrednými štátnymi orgánmi koncepciu štátneho informačného systému a po prerokovaní v rade ju predkladá na schválenie vláde Slovenskej republiky (ďalej len "vláda") v dvojročných intervaloch,
c) vypracúva a po prerokovaní v rade schvaľuje a uskutočňuje projekty častí štátneho informačného systému (ďalej len "projekt") medzirezortného charakteru, ktoré nie sú v pôsobnosti žiadneho ústredného štátneho orgánu,
d) v súčinnosti s Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky a po prerokovaní v rade vydáva a vyhlasuje štandardy (§ 10 a § 20 ods. 2) pre štátny informačný systém,
e) utvára v spolupráci s ostatnými ústrednými štátnymi orgánmi systém obsahujúci informácie o častiach štátneho informačného systému z hľadiska obsahového, technologického a organizačného (metainformačný systém) a zabezpečuje jeho prevádzkovanie.

(2) Úrad v rozsahu úloh podľa odseku 1 sa zúčastňuje na príprave a plnení medzinárodných zmlúv.

§ 6

Rada

(1) Rada je odborným poradným orgánom vlády pre štátny informačný systém a ďalšie úlohy informatiky.

(2) Rada na úseku štátneho informačného systému prerokúva
a) koncepciu štátneho informačného systému a koncepcie jeho častí,
b) projekty medzirezortného charakteru,
c) návrh štandardov pre štátny informačný systém.

(3) Rada neprerokúva koncepcie a projekty tých častí štátneho informačného systému, ktoré sa dotýkajú obrany, vnútorného poriadku a bezpečnosti štátu, ani koncepcie a projekty tých častí štátneho informačného systému, ktoré majú utajovaný charakter. /1/

(4) Predsedu rady vymenúva a odvoláva vláda na návrh predsedu vlády. Ďalších členov rady vymenúva a odvoláva vláda na návrh predsedu rady.

(5) Za členov rady sa vymenúvajú odborníci z oblasti informatiky zo všetkých ústredných štátnych orgánov, miestnych orgánov štátnej správy, obcí a ďalší odborníci.

(6) Zloženie rady a spôsob jej rokovania upravuje štatút, ktorý schvaľuje vláda.
------------------------------------------------------------------
1) Zákon č. 102/1971 Zb. o ochrane štátneho tajomstva v znení zákona č. 383/1990 Zb. a zákona č. 558/1991 Zb.
§ 69 a 80 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z.z. o Policajnom zbore v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 251/1994 Z.z.

§ 7

Ústredné štátne orgány

(1) Ústredné štátne orgány v rozsahu svojej pôsobnosti
a) vypracúvajú koncepcie častí štátneho informačného systému a predkladajú ich na prerokovanie rade,
b) zodpovedajú za uskutočňovanie koncepcie častí štátneho informačného systému,
c) vypracúvajú, schvaľujú a uskutočňujú projekty častí štátneho informačného systému,
d) vypracúvajú projekty častí štátneho informačného systému medzirezortného charakteru a po prerokovaní v rade ich uskutočňujú.

(2) Ústredné štátne orgány pri príprave štandardov pre štátny informačný systém spolupracujú s úradom a Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky.

§ 8

Miestne orgány štátnej správy a obce

Miestne orgány štátnej správy a obce zodpovedajú v rozsahu svojej pôsobnosti /2/ za uskutočňovanie koncepcie častí štátneho informačného systému.
------------------------------------------------------------------
2) Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 472/1990 Zb. o organizácii miestnej štátnej správy v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.

§ 9

Podmienky utvárania a prevádzkovania štátneho informačného systému

Štátny informačný systém sa utvára a prevádzkuje za podmienok ustanovených týmto zákonom (§ 10 a nasl.), ak osobitný zákon neustanovuje inak.

§ 10

Štandardy

(1) Pri utváraní a prevádzkovaní štátneho informačného systému sú prevádzkovatelia povinní zabezpečovať uplatňovanie štandardov.

(2) Štandardy sa vypracúvajú na základe medzinárodných technických noriem a metodík, ako aj slovenských technických noriem.

(3) V oblasti obrany, vnútorného poriadku a bezpečnosti štátu sa štandardy nevydávajú.

§ 11

Projekty

(1) Utváranie častí štátneho informačného systému a jednotlivé zmeny častí štátneho informačného systému sa uskutočňujú podľa schválených projektov.

(2) Projekty schvaľuje ústredný štátny orgán, do ktorého pôsobnosti patrí problematika riešená projektom. Projekty, ktoré majú medzirezortný charakter a nepatria do pôsobnosti žiadneho ústredného štátneho orgánu, schvaľuje úrad po prerokovaní v rade.

§ 12

Získavanie údajov

(1) Údaje od právnických osôb alebo od fyzických osôb pre štátny informačný systém možno získať na základe zákona, ktorý ustanovuje rozsah, spôsob a podmienky získavania údajov; /3/ inak možno údaje od právnických osôb alebo od fyzických osôb získať len s ich súhlasom.

(2) Právnické osoby a fyzické osoby sú povinné poskytnúť údaje pre štátny informačný systém úplne, správne, pravdivo a včas.
------------------------------------------------------------------
3) Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 45/1993 Z.z. o štátnych štatistických zisťovaniach vykonávaných u obyvateľstva, § 18 a 19 zákona Slovenskej národnej rady č. 322/1992 Zb. o štátnej štatistike v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 2/1993 Z.z. a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 155/1993 Z.z.

Poskytnutie informácií

§ 13

(1) Prevádzkovatelia sú povinní poskytnúť informácie zo štátneho informačného systému každému, kto o to požiada, ak tomu nebránia všeobecne záväzné právne predpisy. /4/

(2) Prevádzkovatelia sú povinní na požiadanie prevádzkovateľa inej časti štátneho informačného systému poskytnúť tomuto prevádzkovateľovi získané údaje, ktoré potrebuje na svoju činnosť.
------------------------------------------------------------------
4) Napríklad zákon č. 102/1971 Zb. v znení neskorších predpisov,
§ 36 zákona Slovenskej národnej rady č. 322/1992 Zb.,
§ 17 až 20 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 249/1994 Z.z., § 79 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 277/1994 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 237/1993 Z.z. o registri trestov, § 8 ods. 1 zákona č. 1/1991 Zb. o zamestnanosti, § 37 ods. 5 zákona Slovenskej národnej rady č. 543/1990 Zb. o štátnej správe sociálneho zabezpečenia v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 195/1992 Zb.

§ 14

(1) Prevádzkovatelia poskytujú bezplatne informácie
a) Národnej rade Slovenskej republiky, prezidentovi Slovenskej republiky a vláde,
b) ďalším štátnym orgánom, a to v dohodnutých lehotách, periodicite a rozsahu potrebných na ich činnosť.

(2) Iným subjektom, ako sú uvedené v odseku 1, prevádzkovatelia poskytujú informácie bezplatne, ak to ustanovuje medzinárodná zmluva alebo osobitný právny predpis. /5/

(3) Okrem prípadov uvedených v odsekoch 1 a 2 sú prevádzkovatelia oprávnení poskytnúť informácie za dohodnutú cenu. /6/
------------------------------------------------------------------
5) Napríklad § 39 a 40 zákona Slovenskej národnej rady č. 322/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, § 17 zákona č. 256/1992 Zb. o ochrane osobných údajov v informačných systémoch, § 14 a 39 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 127/1994 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
6) Napríklad § 2 zákona č. 526/1990 Zb. o cenách.

§ 15

Poverenie

(1) Ak štátny orgán poverí plnením úloh častí štátneho informačného systému právnické osoby zriadené podľa osobitného predpisu /7/ alebo zmluvne iné právnické osoby, alebo fyzické osoby, tie sú povinné dodržiavať tento zákon.

(2) Právnické osoby alebo fyzické osoby podľa odseku 1 môžu poskytnúť informácie zo štátneho informačného systému tretím osobám iba na základe písomného súhlasu prevádzkovateľa.
------------------------------------------------------------------
7) § 27 až 30 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 567/1992 Zb. o rozpočtových pravidlách Slovenskej republiky v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 159/1993 Z.z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 325/1993 Z.z. a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 374/1994 Z.z.

Zodpovednosť prevádzkovateľov

§ 16

Prevádzkovatelia zodpovedajú za správnosť, pravdivosť a aktuálnosť poskytovaných údajov.

§ 17

(1) Prevádzkovatelia zodpovedajú za ochranu údajov pred odcudzením, poškodením, zničením alebo zneužitím.

(2) Ochranu údajov v štátnom informačnom systéme, ktoré sa týkajú právnických osôb alebo fyzických osôb, upravujú osobitné zákony. /8/
------------------------------------------------------------------
8) Napríklad zákon č. 256/1992 Zb., § 36 zákona Slovenskej národnej rady č. 322/1992 Zb.

§ 18

Sankcie

(1) Úrad môže uložiť pokutu do 1 000 000 Sk prevádzkovateľovi, ktorý
a) pri utváraní a prevádzkovaní štátneho informačného systému nezabezpečí uplatnenie štandardov (§ 10),
b) utvorí časť štátneho informačného systému bez schváleného projektu alebo v rozpore so schváleným projektom (§ 11),
c) získava údaje od právnických osôb alebo od fyzických osôb v rozpore s týmto zákonom (§ 12),
d) neposkytne informácie zo štátneho informačného systému alebo ich poskytne v rozpore s týmto zákonom (§ 13).

(2) Úrad môže uložiť pokutu do 100 000 Sk právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá
a) neposkytne údaje pre štátny informačný systém alebo ich poskytne v rozpore s týmto zákonom (§ 12 ods. 2),
b) poskytne informácie zo štátneho informačného systému tretím osobám bez písomného súhlasu prevádzkovateľa (§ 15 ods. 2).

(3) Pokutu podľa odsekov 1 alebo 2 možno uložiť do jedného roka odo dňa, keď úrad zistil porušenie povinnosti, najneskôr však do dvoch rokov odo dňa, keď došlo k porušeniu povinnosti.

(4) Na konanie pri ukladaní pokút podľa tohto zákona sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní. /9/

(5) Výnosy z pokút sú príjmom štátneho rozpočtu.

(6) Uložením pokuty nie sú dotknuté ustanovenia osobitných predpisov o náhrade škody.
------------------------------------------------------------------
9) Zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok).

§ 19

Prechodné ustanovenie

Prevádzkovatelia už utvorených častí štátneho informačného systému zabezpečia uplatnenie štandardov (§ 10) do dvoch rokov odo dňa účinnosti tohto zákona.

§ 20

Splnomocňovacie ustanovenie

(1) Úrad po prerokovaní v rade vydá všeobecne záväzný právny predpis, ktorým ustanoví náležitosti projektu a postup pri jeho vypracúvaní a schvaľovaní.
(2) Úrad vyhlasuje štandardy ako výnos v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

§ 21

Účinnosť

Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januárom 1996.

Michal Kováč v. r.
Ivan Gašparovič v. r.
Vladimír Mečiar v. r.

 
 
 
 
 
 

Sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom

Kultúrne podujatia v rezorte kultúry - odkaz sa otvorí v novom okne

Medzikultúrny dialóg - odkaz sa otvorí v novom okne

Štrukturálne fondy - odkaz sa otvorí v novom okne

portal.gov.sk - odkaz sa otvorí v novom okne

Kultúra - podujatia - odkaz sa otvorí v novom okne

Slovensko kultúrny profil - odkaz sa otvorí v novom okne

Slovakia Cultural Profile - link opens in new window

Ministerstvo na Facebooku - link opens in new window

Ministerstvo kultúry SR bloguje

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011