Zahraničná spolupráca

Úvod > Zahraničná spolupráca > Rada Európy

KULTÚRNE TRASY RADY EURÓPY

Rada pre kultúrnu spoluprácu ako orgán Direktoriátu pre vzdelávanie, kultúru a šport so zastúpením všetkých členských štátov Rady Európy otvorila v roku 1987 Program kultúrnych trás s cieľom oživiť kultúrne tradície známych ciest, po ktorých smerovali pútnici z celej Európy v stredoveku do španielskeho Santiaga de Compostela. Mohutný pohyb pútnikov v nich umocňoval pocit príslušnosti k rodine národov, ktoré napriek odlišnosti jeden od druhého spájali rovnaké základné hodnoty prameniace zo spoločnej civilizácie.
Rada Európy s jej členskými štátmi si rýchlo uvedomili výnimočnosť príležitosti prostredníctvom rozmanitých trás ilustrovať ideu vzájomnej jednoty a prirodzenej diverzity európskej kultúry, čo zároveň korešpondovalo s cieľmi a ideálmi posilňovania európskej identity pri plnom rešpektovaní rozmanitosti kultúrneho dedičstva a s možnosťou významnej podpory kultúrneho turizmu.
Za posledných viac ako desať rokov sa zvolilo dvadsať tém, pokrývajúcich celú Európu, ktoré dávajú záruku aktívnej a plodnej spolupráce v oblasti výskumu, rozvoja a podpory povedomia o spoločnej pamäti, histórii a európskom dedičstve, kultúrnych a vzdelávacích výmen medzi mladými Európanmi, súčasnej kultúrnej a umeleckej praxe, ako i v oblasti kultúrneho turizmu a udržateľného kultúrneho rozvoja.
Pole pôsobnosti tohto projektu bolo podporené a rozšírené prijatím rezolúcie Výboru ministrov, stanovujúcej kritériá výberu tém a schvaľovania sietí. Rezolúcia zároveň poverila Európsky inštitút kultúrnych trás v Luxemburgu zodpovednosťou za koordináciu sietí, poskytovanie odbornej pomoci, posudzovanie návrhov nových trás a budovanie Výskumného a dokumentačného centra kultúrnych trás s cieľom prezentovať výsledky, ktoré program zaznamenal.
Hlavná zodpovednosť za výber a vhodnosť tém a trás, ako aj ich schvaľovací proces spočíva aj naďalej na príslušných orgánoch Rady Európy za asistencie Poradného výboru, zloženého zo zástupcov Výboru pre kultúru a Výboru pre kultúrne dedičstvo.

Európsky inštitút kultúrnych trás

Úlohy a ciele
Európsky inštitút kultúrnych trás bol zriadený ako neziskové združenie na základe dohody medzi Radou Európy a Luxemburským kniežatstvom a jeho úlohou je nadviazať na činnosť, ktorú v oblasti rozvoja európskych kultúrnych trás rozvinul sekretariát Rady Európy a jeho orgány za posledných viac ako desať rokov. V súvislosti s kvalifikačnými kritériami, danými v nových pravidlách pre implementáciu Programu kultúrnych trás, plní inštitút rad špecifických úloh.
Do jeho pôsobnosti spadá najmä spracovávanie množstva návrhov na nové témy a aktivity, ktoré do inštitútu posielajú záujemcovia so žiadosťou ich predloženia Poradnému výboru. Ako organizácia, ktorá zodpovedá za kontinuálne nadväzovanie činnosti na Program kultúrnych trás, zároveň monitoruje programové siete, ktoré sa v priebehu času etablovali na európskej úrovni, t. j. zaoberá sa vyhodnocovaním ich činnosti, koordináciou a poradenskou činnosťou pre partnerské organizácie s cieľom podporiť ich projekty, určovať nové ciele a vytvárať spojovacie články medzi jednotlivými sieťami.
Jeho úlohou je i aktívne využívanie programových archívov v rámci informačnej a komunikačnej politiky so zameraním na selektovanie údajov o činnosti partnerským organizácií a ich sprostredkovávanie odborníkom a verejnosti, napr.,vo forme tlačených, audiovizuálnych a multimediálnych materiálov.
Z hľadiska širších súvislostí je aktivita inštitútu zameraná na vytváranie databázy reflektujúcej vzťah medzi kultúrou a turizmom s osobitným dôrazom na regionálny rozvoj, popularizáciu kultúrneho dedičstva a informačný servis pre pracovníkov v oblasti kultúry a turizmu.
Prítomnosť inštitútu v Európe
Pôsobnosť inštitútu sa neobmedzuje iba na činnosť v sídelnom mieste – v Luxemburgu. Aktivity zahŕňajú návštevy partnerov, iniciátorov projektov, misie zamerané na získavanie faktografických údajov a účasť na početných európskych seminároch na témy kultúry, turizmu a kultúrneho dedičstva. Do týchto externých aktivít sa zapájajú aj účastníci študijných pobytov v inštitúte. Táto forma výchovy, a vzdelávania riadená za prispenia expertov, predstavuje prvú fázu ambicióznejšieho projektu výučby mladých profesionálov zameranej na metodológiu Programu kultúrnych trás a implementáciu rozvojových schém pre kultúru a turizmus a multilaterálnych projektov spolupráce v Európe. Vychádzajúc z dôkladnej analýzy materiálov, týkajúcich sa tematického zamerania trás a vzťahu medzi kultúrou a turizmom, sa inštitút venuje spracovávaniu štúdií a publikácií k jednotlivým témam, určeným európskemu publiku. Zoznam týchto textov poskytuje inštitút na vyžiadanie.
Adresa:
The European Institute of Cultural Routes
Tour Jacob, Plateau du Rham
L-2427 Luxembourg
Telephone: (+352) 241 250
Fax: (+352) 241 176
E-Mail : institut@culture-routes.lu

Dvadsať európskych kultúrnych trás

1/ The Pilgrim Pathways
The Santiago de Compostela pilgrim routes
The Via Francigena
2/ Rural habitat
3/ Silk and textile routes
4/ The Baroque Routes
5/ The Monastic Influence routes
6/ The Celts routes
7/ Mozart Route
8/ Schickhardt Itineraries
9/ The Vikings Routes
10/ The Hanseatic Cities Routes
11/ The Route of Parks and Gardens
12/ European Cities of Discoveries Route
13/ Living Arts and European Identity
14/ The Phoenician routes
15/ Gypsy Route
16/ The Routes of Humanism
17/ Fortified military architectures in Europe
Wenzel itinerary
18/ The "legacy of Al-Andalus" routes
19/ The Northern Lights route
20/ Popular festivals and rites in Europe
Bližšie informácie o Programe kultúrnych trás, Európskom inštitúte kultúrnych trás v Luxemburgu, Rezolúcii (98) 4 Výboru ministrov a pod. nájdete na internete pod adresou: http://culture.coe.fr/routes/index.html

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011