Kultúrne dedičstvo

Úvod > Kultúrne dedičstvo > Pamiatková inšpekcia > Informácie o činnosti PI

Správa o činnosti Pamiatkovej inšpekcie za 1. polrok 2001

Pamiatková inšpekcia pracovala podl'a plánu úloh schváleného vedením ministerstva, do plánu dodatočne zaradila kontrolné úlohy na požiadanie p. ministra a sekcie ekonomiky. Ako súčasť bežnej agendy vybavovala podania občanov, obcí, Pamiatkového ústavu a úradov štátnej správy.

I . Plnenie úloh plánu dozornej činnosti.

  •  Výkon dozornej činnosti v pamiatkových rezerváciách ľudovej architektúry

Plnenie: úloha splnená

Plánovanú kontrolu starostlivosti o vidiecke pamiatkové územia najvyššej kategórie - pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry (ďalej "PRĽA") sme vykonali v Brhlovciach, v Čičmanoch, v Sebechleboch, v Španej Doline, v Ždiari a v Osturni.

Kontrola bola zameraná najmä na činnosť orgánov obce v uplynulých 10 rokoch - jej rozvojové programy a ich súlad so záujmami štátnej pamiatkovej starostlivosti, starostlivosť vlastníkov o individuálne chránené kultúrne pamiatky, novú výstavbu v pamiatkovom prostredí ako aj využitie objektov a perspektívy PRĽA do budúcnosti.

  • PRĽA Špania Dolina

Územný plán PRĽA schválený ešte v roku 1980 bol dvakrát doplnený, včítane zahrnutia Zásad pamiatkovej starostlivosti z roku 1988. Tento materiál rozšíril hranice územia rezervácie a ochranného pásma nad rámec uznesenia vlády, ktorým bola vyhlásená. Zásady pre obnovu objektov ľudovej architektúry a novú výstavbu sú v regulatívoch určené dostatočne, starosta obce počas kontroly namietal len podmienku výstavby striktne na ploche pôdorysu pôvodných domov.

V obci je dnes viac ako 70% domov využívaných na rekreáciu, bez trvalého obývania. Ambície obce rozvíjať funkciu rekreácie sa premietajú do starostlivosti o udržanie kultúrnych tradícií a obnovu verejných priestranstiev (oporné múry, vchody do štôlní, námestie) a zelene. Zároveň obec podporuje návrat hlavne mladých rodín, od 1.9.2001 sa zriaďuje súkromná základná škola.

PRĽA má dobré perspektívy na ďalšie zachovanie a obnovu. Nevhodnú novú výstavbu sme nezaznamenali, v zlom stavebno-technickom stave sú 2 objekty, 9 domov postavených v 70 - tych rokoch je riešených nevhodne. Vo vzťahu ku kultúrnym pamiatkam boli prijaté opatrenia, ktoré vykoná Okresný úrad v Banskej Bystrici.

  • PRĽA Sebechleby - Stará Hora

Územný plán sídelného útvaru je v súčasnosti v rozpracovanosti, predpokladá sa jeho ukončenie v 9/2001. Je spracovaný v súlade s požiadavkami orgánov ŠPS, pričom metodické materiály boli podrobne rozpracované, naposledy v roku 1998 ako Opatrenia na záchranu a obnovu PRĽA. Obec po konzultáciách s metodikmi prehodnotila pôvodné zámery a napriek dobre sa rozvíjajúcej tradícii ľudových slávností nebude budovať amfiteáter a k nemu prislúchajúce obslužné zariadenie.

Obhliadkou sme zistili, že PRĽA je vo veľmi dobrom stave, nevhodné úpravy vinohradníckych chyžiek sa postupne pri obnovách odstraňujú. Zachovaním pôvodnej funkcie osady - pestovanie, spracovanie a uskladnenie vína a zachovaním pôvodných vlastníckych vzťahov nestratila PRĽA pôvodný charakter. Snaha prebudovať chyžky na účely rekreácie je ojedinelá. Havarijný stavebno-technický stav sme zaznamenali u jedného objektu KP, kde sú dlhodobo neujasnené vlastnícke vzťahy. Nová výstavba je realizovaná v okrajovej časti sídla, v mierke a výraze zodpovedajúcom zásadám pamiatkovej starostlivosti.

Opatrenia navrhnuté pri kontrole vykoná Okresný úrad v Krupine.

  • PRĽA Brhlovce

Návrh územných a hospodárskych zásad, do ktorého boli zapracované aj podmienky ochrany ľudovej architektúry a skalných obydlí, vyhlásených za PRĽA, schválila obec v 12/1999. Na základe týchto zásad sa spracováva ÚPD obce. Zásady pamiatkovej starostlivosti určujúce predmet ochrany a podmienky zachovania hodnôt sú z  roku 1984, aktualizované požiadavky boli uplatnené pri spracovaní ÚPD.

Obhliadkou bolo zistené vážne ohrozenie skalného masívu, ktorého súčasťou sú skalné obydlia. Presakujúca dažďová voda znehodnocuje interiéry kultúrnych pamiatok. Pamiatková inšpekcia bude spolupracovať pri hľadaní možnosti riešenia najmä s Ministerstvom životného prostredia SR. Odstránenie príčin nie je v  možnostiach vlastníkov kultúrnych pamiatok, finančné zabezpečenie prieskumu presahuje aj možnosti obce.

Stavebná činnosť bez vydaného záväzného stanoviska bola zaznamenaná najmä na objektoch dotvárajúcich prostredie, Okresný úrad v  Leviciach na základe odporučení pamiatkovej inšpekcie bude konať voči vlastníkom.

  • PRĽA Čičmany

ÚPD obce z 80-tych rokov nevyhovuje potrebám jej rozvoja, nie sú v  nej zahrnuté zásady pamiatkovej starostlivosti z roku 1988. V PRĽA je zachovaná pôdorysná osnova sídla, nová výstavba je realizovaná na okraji rezervácie v  pôdoryse a tvare typických ľudových domov. nevhodné prestavby a úpravy kultúrnych pamiatok a ľudových domov boli realizované v predchádzajúcich obdobiach.

Zlý stavebno-technický stav bol zistený na dvoch objektoch, pričom u jedného tento stav pretrváva najmenej od roku 1988. Po zistení aktuálnych údajov z  katastra nehnuteľností pamiatková inšpekcia v spolupráci s OÚ v Žiline a OcÚ v Čičmanoch navrhne ďalší postup pri jeho záchrane. Vlastník penziónu - domu č.50 vykonáva práce nad rámec odborného vyjadrenia Pamiatkového ústavu, nepovolenú stavbu bude riešiť OÚ v Žiline.

PRĽA má dobré perspektívy najmä rozvoja v turistickom ruchu, jej súčasťou je aj pobočka Považského múzea. Spolupráca s orgánmi ŠPS je na dobrej úrovni, starostku sme usmernili vo veci zapojenia sa do programu obnovy dediny, ktorá môže byť prínosom pre jej rozvoj.

  • PRĽA Ždiar

ÚPD obce schválená v 9/1999 obsahuje na jednej strane hranice PRĽA , čiastočne rozširuje aj jej ochranné pásmo, na druhej strane vymedzením nových rozsiahlych plôch pre novú výstavbu výrazným spôsobom mení urbanistickú štruktúru centrálnej časti sídla.

Ako súčasť PRĽA sú chránené 4 časti obce, ktoré z hľadiska zachovania pôvodnej architektúry majú rôzny vývoj a perspektívy. Horný koniec dediny situovaný pozdĺž potoka pôvodne s rozsiahlymi hospodárskymi usadlosťami je z hľadiska zachovania hodnôt PRĽA zdevastovaný. Chránené kultúrne pamiatky sú prevažne v zlom, až havarijnom technickom stave, nevyužívané. Tie objekty, ktoré sú využívané a udržiavané, boli neprimerane prestavané ešte v 70-tych a 80-tych rokoch. Zástavba je tvorená dnes prevažne novostavbami penziónov presahujúcich mierku okolitej zástavby. Pri obhliadke sme zaznamenali nepovolenú výstavbu laťovaných objektov pozdĺž hlavnej cesty - garáží, ktorá sa začala so súhlasom obecného úradu.

Blaštiacka dolina má najintaktnejšie zachovaný súbor drevenej architektúry, nedostatočnou údržbou sú ohrozené najmä hospodárske objekty, ktoré stratili pôvodnú funkciu. Podobne pôvodná zástavba na Antošovskom vrchu je dobre zachovaná, napriek snahe vlastníkov prebudovať senníky na obytné rekreačné priestory. Časť Bachledova dolina si napriek výstavbe niekoľkých penziónov zachovala charakter trvalo obývanej obce s hospodáriacimi roľníkmi, dolnú časť však znehodnocuje nelegálne prevádzkovaný lom bridlice a novovybudované kryté premostenie medzi penziónmi.

V súvislosti s ďalšími perspektívami zachovania pôvodnej architektúry sa k  problému PRĽA Ždiar vrátime po dokončení podrobnej pasportizácie objektov, ktoré vykoná Pamiatkový ústav. Prudký rozvoj turizmu v tejto lokalite vážne poškodil hodnoty PRĽA, v budúcnosti bude treba sústrediť pozornosť najmä na časti so zachovaným urbanizmom a kultúrnymi pamiatkami.

  • PRĽA Osturňa

Koncept ÚPN je v štádiu pripomienkového konania, požiadavky štátnej pamiatkovej starostlivosti sú v návrhu akceptované. Už v roku 1991 boli spracované a v praxi sú využívané Urbanistické a architektonické regulatívy pre novú výstavbu v  PRĽA. Nová výstavba je situovaná vhodne na voľné parcely pozdĺž komunikácie, obec v súlade so zásadami pamiatkovej starostlivosti úspešne presadzuje výstavbu drevených zrubových stavieb. V prípade povolenia murovaných stavieb sa uplatňuje podmienka využitia typických prvkov architektúry.

Z celkového počtu 300 domov je cca 150 využívaných len sezónne. U týchto domov sú najviac ohrozené hospodárske objekty. Zlý stavebno - technický stav spôsobený zanedbanou údržbou bol zistený na viacerých kultúrnych pamiatkach, prijatiu účinných opatrení bráni vo väčšine prípadov insolventnosť vlastníkov a nevymožiteľnosť plnenia opatrení. V stave akútneho ohrozenia sú nevyužívané stodoly, ktorých drevná hmota degradovala spôsobom, ktorý sa už nedá sanovať. Takto aj pri udržiavaných dreveniciach zanikajú hospodárske usadlosti tvoriace charakteristickú zástavbu PRĽA.Negatívnym javom posledného obdobia je nevhodná agresívna farebnosť fasád murovaných domov.

Napriek snahe obce orientovať sa v budúcnosti na aktívny turistický ruch, perspektívy zachovania PRĽA sú dobré. Stav zachovanosti urbanistickej štruktúry a veľký počet pôvodných drevených zrubových domov bez negatívnych zásahov je predpokladom pre uplatnenie nového prístupu k ochrane ľudovej architektúry a jej využitiu .

  • Kontrola hnuteľných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve cirkvi

Plnenie: úloha splnená

Na kontrolu boli vybraní vlastníci hnuteľných kultúrnych pamiatok - Farské úrady Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Skalici, Holíči, Hornej Mičinej a v Badíne. Všetky evidované predmety boli skontrolované, neboli zistené rozdiely. Predmety sme porovnali s evidenciou príslušných okresných úradov ako aj evidenčnými listami u správcov farností. Celoplošná akcia aktualizácie evidencie hnuteľných kultúrnych pamiatok v rokoch 1996-1997, keď boli vyhotovené aj pre správcov evidenčné listy s  farebnými fotografiami, je z hľadiska zabezpečenia účinnejšej ochrany kultúrnych pamiatok významným krokom vpred. Ani v jednom prípade sme sa nestretli so zámenou predmetov alebo ich nedostatočnou ochranou. Liturgické predmety - KP sa k  bohoslužobným úkonom používajú ojedinelo.

Hnuteľné kultúrne pamiatky neboli po roku 1990 reštaurované. Vlastníci sa sústreďujú najmä na údržbu a obnovu kostolov. Drobné zásahy realizoval len správca v Hornej Mičinej, opravu mechaniky pamiatkovo chráneného organu a závesu zvona. V roku 2001 zabezpečí základné ošetrenie pamiatkovo chráneného oltára a lavíc, ktoré sú napadnuté červotočom. Zborového dozorcu evanjelického zboru v  Skalici sme usmernili vo veci prípravy rekonštrukcie organu zapísaného v ÚZKP.

Z kontroly hnuteľných kultúrnych pamiatok nevyplynula povinnosť prijať opatrenia.

  • Kontrola národnej kultúrnej pamiatky - kaštieľ v Holíči

Plnenie: úloha splnená

Kontrolu areálu NKP kaštieľ v Holíči, ktorý bol začiatkom 90-tych rokov prevedený z majetku štátu do majetku mesta sme vykonali za účelom zistenia jeho aktuálneho stavebno - technického stavu a zabezpečenia najcennejších častí interiéru - výzdoby čínskej sály.

Kaštieľ je vyprázdnený a s prestávkami sa obnovuje viac ako 30 rokov. Do prevodu kultúrnej pamiatky do vlastníctva mesta boli vyčistené priestory od sekundárnych nehodnotných konštrukcií, kaštieľ bol pokrytý novou strechou, čiastočne boli zabezpečené nosné konštrukcie. Mesto Holíč založilo v záujme zabezpečenia obnovy kaštieľa akciovú spoločnosť WYWAR Invest so spoločnosťou s ručením obmedzeným POZAPO Bratislava. Podiel mesta v a.s. predstavuje 10% akcií. Pri predaji väčšinového balíka akcií sro POZAPO mesto neuplatnilo v kúpnej zmluve žiadne podmienky vo vzťahu k budúcej obnove kaštieľa.

Stavebno - technický stav v ostatných 10 rokoch stagnuje. Z celkového počtu 29 pamiatkových objektov sú obnovené a trvalo využívané len 2 hospodárske budovy na kurtinách - obnovené z prostriedkov rezortu kultúry a dodnes využívané ako depozit SNM. Na hlavnom objekte kaštieľa vlastník zabezpečil v ostatných rokoch údržbu rekonštruovanej strechy a strešných zvodov , vyčistenie areálu od náletov a stavebného odpadu. Hlavný objekt je suchý, bez statických porúch, okná na niekoľkých miestach sú riešené provizórne.

Stráženie areálu zabezpečuje POZAPO nepretržitou strážnou službou a psami, vniknutie do areálu sa prakticky nevyskytuje. Osobitne je zabezpečená ochrana súčastí interiéru čínskej sály. Sála má uzamknuté mrežami a osobitnými kľúčmi všetky dvere, okná z terasy sú chránené drevenými okenicami. Kľúče do kaštieľa ako aj čínskej sály má len poverený zamestnanec mestského úradu. Kožené tapety boli sňaté a sú navinuté v baloch, umiestnené podľa pokynu metodikov v pôvodných priestoroch. Drevené obklady a sokle stien, okien a dverí sú ponechané na pôvodnom mieste bez osobitnej ochrany. Keramické kachle a lustre sú na pôvodnom mieste, bez osobitného zabezpečenia. V miestnosti sa nevykonávajú žiadne práce.

Súčasti výzdoby, zapožičané na základe súhlasu vlády SR v roku 2000 na výstavu do Rakúska, boli skontrolované na mieste uloženia - tapeta sa nachádza v  čínskej sále, sokel bol skontrolovaný v prepravnom obale v sídle firmy POZAPO v  Bratislave. Vzhľadom na to, že na uloženie súčastí výzdoby bolo vydané Krajským úradom v Trnave rozhodnutie, pamiatková inšpekcia bude sledovať ďalej jeho plnenie.

Pre obnovu NKP je vypracovaný projekt. ktorý bol schválený orgánom štátnej pamiatkovej starostlivosti. Súčasný vlastník zabezpečil reštaurátorský prieskum čínskej sály - jej výzdoby a predmetov tvoriacich jej vybavenie. Základné reštaurátorské ošetrenie však bolo urobené len na častiach, ktoré boli zapožičané na výstavu. Vlastník hľadá pre obnovu kaštieľa spoluinvestora.

Pri kontrole sme zistili, že napriek dlhoročnej príprave obnovy nie je k dispozícii zoznam cenných detailov, ktoré je potrebné osobitne chrániť počas rekonštrukcie a dohliadať na ich zachovanie v procese prípravy a realizácie obnovy. Napriek tomu, že väčšina priestorov stratila pôvodnú výzdobu, nachádzajú sa v kaštieli torzá krbov, štukovej výzdoby, parketových podláh, kované a drevené zábradlia, hodinový mechanizmus, a.p. Požiadavku na vypracovanie zoznamu cenných detailov uplatníme v spolupráci so sekciou kultúrneho dedičstva - odborom pamiatkovej starostlivosti u Pamiatkového ústavu.

  • Národné kultúrne pamiatky - protiturecká pevnosť a fortifikačný systém mesta v Komárne

Plnenie: úloha splnená

Časť národnej kultúrnej pamiatky Stará pevnosť a Nová pevnosť je v majetku štátu - v správe Ministerstva obrany SR. Objekty sú využívané len minimálne, areál stráži malá jednotka do vyriešenia prevodu na iný subjekt.

Kultúrne pamiatky chátrajú, Nová pevnosť má poškodenú strechu, chýbajú okenné výplne, stavebné konštrukcie dlhodobým neužívaním degradujú. Podzemné priestory Starej pevnosti nie sú po odchode sovietskych vojsk úplne vyčistené, priestory na povrchu si však prirodzene zachovávajú stabilnú mikroklímu a nie sú primárne ohrozené. V zlom stave sú najmä valy a prístupové komunikácie. V areáli sa v poslednom období obnovila len Leopoldova brána a časť priľahlého valu.

Fortifikačný systém je prevažne vo vlastníctve mesta Komárno, jednotlivé časti majú prenajaté rôzne subjekty na výrobné prevádzky a sklady. Obnovené sú 3 bastióny s priľahlými priestormi valov, Bratislavská brána, kde sídli stavebná firma s  obchodnými priestormi, bastión V., ktorý je vo vlastníctve fyzickej osoby a nachádza sa v  ňom galéria a bastión VI. v správe Podunajského múzea s  expozíciou múzea a doplnkovými službami - reštauráciou, nočným klubom, pekárňou a nádvorím.

Mesto má spracovaný zámer a ideový projekt na komerčné a kultúrno - spoločenské využitie komplexu Starej a Novej pevnosti.

  •  Prieskumy činnosti krajských a okresných úradov

Plnenie: úloha splnená

Prieskum činnosti Krajského úradu v Bratislave a Okresných úradov Bratislava 1., Malacky a Pezinok pre potreby vypracovania správy o činnosti úradov všeobecnej miestnej štátnej správy na úseku kultúry urobila hlavná inšpektorka ako vedúca kontrolnej skupiny. Na prieskume Krajského úradu v Banskej Bystrici a Okresných úradov vo Zvolene a v Revúcej sa ako členka kontrolnej skupiny zúčastnila inšpektorka Pamiatkovej inšpekcie. Na úlohe pamiatková inšpekcia participuje pravidelne z dôvodu, že ťažisko výkonu štátnej správy je na úseku štátnej pamiatkovej starostlivosti. Prieskumy doplnili štatistické zisťovania na úseku kultúry o ďalšie údaje, námety a návrhy vo vzťahu k metodickému pôsobeniu ministerstva. Oproti predchádzajúcemu obdobiu sme najväčšie zmeny zaznamenali v náraste riešenia priestupkov v súvislosti s autorským zákonom a s tým súvisiacu potrebu okresných úradov vyškoliť referentov v tejto oblasti.

II. Kontrolné akcie zaradené mimo plánu úloh

Súčasne s kontrolou PRĽA Špania Dolina sme urobili aj kontrolu obnovy kultúrnej pamiatky Klopačka vo vlastníctve spoločnosti Montana. Obec, ktorá v  predchádzajúcich rokoch získala zo štátneho rozpočtu (účelová dotácia z Mates a ŠFK Pro Slovakia) 5 800 000 Sk, vložila kultúrnu pamiatku do sro, kde je podielovým spoločníkom s fyzickou osobou. Klopačka bola rekonštruovaná v súlade s požiadavkami metodického dozoru orgánov ŠPS, slúži ako penzión. Kontrolou boli doplnené do vyúčtovania účelovej dotácie doklady o spoločnosti Montana a stavebnej obnove, na ktorú boli poskytnuté finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu. Práce nad rámec obnovy kultúrnej pamiatky boli realizované až v roku 2000 a sú predmetom posudzovania z hľadiska záujmov ŠPS.

Kontrolu dodržiavania zásad pamiatkovej starostlivosti v pamiatkovej zóne Bratislava - centrálna mestská zóna sme zúžili na novú výstavbu na území Horský park - Kalvária - Slavín. Kontrolou sme zistili, že zmeny územno - plánovacej dokumentácie zóny po roku 1990 boli schválené v záujme povolenia novej výstavby, v neprospech plochy zelene a tým sa zastavanosť územia percentuálne zvýšila. Platná ÚPD umožnila tiež stavbu tzv. mestských víl, ktoré rozmermi, najmä výškou presahujú mierku okolitej zástavby a negatívne ovplyvňujú diaľkové pohľady na NKP Slavín. S výnimkou nepovolenej stavby na Pažického ul. boli ku všetkým stavbám vydané súhlasné vyjadrenia Pamiatkového ústavu a následne záväzné stanoviská Okresného úradu Bratislava 1., k porušeniu zákona o štátnej pamiatkovej starostlivosti nedošlo. Negatívnym javom je stavba vysokých neprehľadných oplotení, ktoré bránia výhľadom na mesto a zeleň. Z kontroly boli prijaté opatrenia, ktoré zabezpečí OÚ Bratislava 1.

III. Ostatné podania

Mimo plánovaných úloh pamiatková inšpekcia preverila zavinenie a možnosti uplatnenia sankcií pri kultúrnych pamiatkach, ktorých vyhlásenie bolo zrušené z dôvodu zániku pamiatkových hodnôt - Bratislava, Sasinkova 21, Spišská Sobota - hnuteľné kultúrne pamiatky, ľudová architektúra v okrese Dunajská Streda . Sankcie nebolo možné uplatniť z dôvodu premlčania. Osobitným prípadom je zánik ľudového domu v Osturni, kde postupoval v rozpore so zákonom aj orgán štátnej pamiatkovej starostlivosti. Okresný úrad v Kežmarku sme usmernili a prípad prerokovali počas výkonu kontroly.

Podanie bývalého správcu farnosti v Dolnom Hričove na zlý prístup nového správcu k obnove a údržbe kultúrnych pamiatok ako aj hospodáreniu s umeleckými dielami sme vyhodnotili po kontrole a obhliadke ako neopodstatnené a vychádzajúce z nedostatočných informácií. Súčasného správcu farnosti sme poučili o postupe pri zámeroch na ďalšie práce .

Obnovu vykonávanú v rozpore so zásadami pamiatkovej starostlivosti sme preverovali na NKP Červený Kameň, v mestskej pamiatkovej rezervácii v Košiciach a v Žiline na Mariánskom námestí. Po zistení skutkového stavu sme požiadali výkonné orgány ŠPS o nápravu stavu a opätovné posúdenie prác z hľadiska uplatnenia záujmov štátnej pamiatkovej starostlivosti.

Osobitným prípadom je zistenie nepovolených stavebných prác v Bratislave na Panskej ul. 35 v budove Lekárne u Salvátora. MK SR usiluje o návrat pamiatkových hodnôt budovy včítane vrátenia mobiliáru do kultúrnej pamiatky.

Pamiatková inšpekcia tiež vybavovala podania Okresného úradu v Prievidzi a Rehole piaristov vo veci prípravy novostavby v blízkosti kostola Piaristov v Prievidzi, na základe podnetu občanov preverovala stav kultúrnych pamiatok - hradobného a parkanového múru v Bratislave, vily na Vansovej 1, opravu kultúrnych pamiatok na Šulekovej 5, Palisádoch 36 a domu na Gorkého 11.

Súčasne so schvaľovaním nového zákona o ochrane pamiatkového fondu pamiatková inšpekcia pripravila program akreditovaného štúdia pre zamestnancov budúceho Pamiatkového úradu, ktorý zabezpečí kvalifikovaný výkon štátnej správy a prechod odbornej organizácie na výkonný orgán štátnej správy.

V Bratislave 13. júla 2001

Vypracovala: Ing. Iveta Kodoňová, hlavná inšpektorka

Prehľad opatrení uložených pri výkone dozornej činnosti v 1. polroku 2001

Správny orgán

Miesto

Porušenie zákona

Nápravné opatrenie

OÚ B. Bystrica

Špania Dolina

zanedbanie starostlivosti o KP

nevyužívaná KP

návrh na začatie správneho konania § 10 PZ

osloviť vlastníka, rokovať o ďalšom využití

OÚ Kežmarok

Osturňa

novostavba v rozpore so záv. stanoviskom

nepovolená stavba oplotenia

havarijný stav KP

návrh na zrušenie ochrany KP

preveriť PD, spolupracovať s OŽP

začať správne konanie

vyzvať vlastníka na údržbu, začať konanie podľa § 10 PZ

opätovné posúdenie ochrany so SKD

OÚ Poprad

Ždiar

novostavba v rozpore so záv. stanoviskom

nepovolená výstavba garáží

zastavenie stavby, uplatnenie záujmov ŠPS

zastavenie prác, uplatnenie záujmov ŠPS

OÚ Žilina

Čičmany

prístavba domu bez záv. stanoviska

havarijný stav objektu

skládky materiálu a nevhodná úprava záhrad

zosúladenie úprav so zákonom a záujmami ŠPS

zistiť vlastnícke vzťahy, ďalší postup odporučí PI

zabezpečiť pravidelnú kontrolu na metodických dňoch

 

OÚ Levice

Brhlovce

neplnenie podmienok záv. stanoviska

zlý stav objektu

nepovolení stavebné úpravy

príprava stavby bez záv. stanoviska

vyzvať vlastníka, dosledovať

postupovať v spolupráci s OŽP

uložiť sankciu

vyzvať vlastníka na postup podľa § 14 PZ

OÚ Krupina

Sebechleby

havarijný stav KP

nevhodné exteriérové osvetlenie

začať konanie podľa § 10 PZ resp. v spolupráci s OŽP

uplatňovať jednotný postup po dohode s metodikom

OÚ Bratislava

Bratislava

nepovolené stavebné úpravy

nepovolená stavba v CMO

nevhodné oplotenia

vydať rozhodnutie v spolupráci s OŽP

v konaní o dodatočnom povolení stavby uplatniť záujmy ŠPS

zohľadniť požiadavky na transparentnosť v záv.

 

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011