Kultúrne dedičstvo

Úvod > Kultúrne dedičstvo > Pamiatková inšpekcia > Informácie o činnosti PI

Správa o činnosti Pamiatkovej inšpekcie za 2. polrok 2001

Pamiatková inšpekcia pracovala podl'a plánu úloh schváleného vedením ministerstva, z dôvodu aktuálnej potreby bola kontrola obnovy v mestskej pamiatkovej rezervácii v Kremnici nahradená kontrolou obnovy v mestskej pamiatkovej rezervácii v Košiciach.

V predchádzajúcom období sme prešetrovali aj sťažnosť na postup odbornej organizácie odstúpenú odborom rezortnej kontroly.

Pamiatová inšpekcia spolupracovala so sekciou kultúrneho dedičstva pri  predkladaní zákona o ochrane pamiatkového fondu a pri príprave odborného akreditovaného vzdelávania budúcich zamestnancov Pamiatkového úradu.

I . Plnenie úloh plánu dozornej činnosti

Úloha: Výkon dozornej činnosti v pamiatkových rezerváciách
Plnenie: úloha splnená

Plánovanú kontrolu starostlivosti o prevažne vidiecke pamiatkové územia najvyššej kategórie - pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry (ďalej "PRĽA") sme vykonali vo Veľkých Levároch, v Plaveckom Petre a v Podbieli. Kontrola vo Vlkolínci sa uskutočnila z kapacitných dôvodov, informácie je však možné plnohodnotne vyhodnotiť z monitoringu, ktorý sa vykonáva pravidelne v lokalitách zapísaných v Zozname svetového kultúrneho dedičstva. Kontrola bola vykonaná aj v pamiatkovej rezervácii vo Svätom Jure, ktorá je špecifická architektúrou viažucou sa k  vinohradníctvu.

Kontrola sa zamerala najmä na činnosť orgánov obce v uplynulých 10 rokoch - jej rozvojové programy a ich súlad so záujmami štátnej pamiatkovej starostlivosti, na starostlivosť vlastníkov o individuálne chránené kultúrne pamiatky, na novú výstavbu v pamiatkovom prostredí, ako aj na perspektívy pamiatkových rezervácií a na ich využitie do budúcnosti.

PRĽA Habánsky dvor vo Veľkých Levároch

Obec nemá spracovanú aktuálnu územnoplánovaciu dokumentáciu, hranice pamiatkovej rezervácie a jej ochranného pásma sú rešpektované vo vymedzení z metodických materiálov spracovaných Pamiatkovým ústavom. Metodické materiály aktualizované v roku 1997 sú dobrým podkladom na rozhodovanie orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti.

V súčasnosti obec buduje miestne komunikácie a verejné priestory v pamiatkovej rezervácii a obnovuje kultúrnu pamiatku tzv. Izerov dom. Ďalší objekt vo vlastníctve obce - kultúrna pamiatka - dom č.75 je asi od roku 1980 v havarijnom stave, dnes z neho existuje len torzo, ktoré po vykonaní nevyhnutných prieskumov a zrušení jeho vyhlásenia za kultúrnu pamiatku bude nevyhnutné odstrániť. Konanie o zrušení vyhlásenia domu za kultúrnu pamiatku nebolo v čase konania kontroly začaté.

Habánske domy v PRĽA sa obnovujú prevažne na ohlásenie stavebnému úradu - obci, v niektorých prípadoch aj bez predchádzajúceho vydania záväzného stanoviska orgánu štátnej správy (napr. dom č. 68). Kontrolou boli zistené aj práce vykonané nad rámec vydaného záväzného stanoviska napr. dom č. 69 - odstránené pôvodné omietky, dom č.83-84 - rozšírený pôdorys a osadené strešné okná. Tieto nedostatky v čase kontroly riešil orgán štátnej správy a nebolo potrebné k nim prijímať osobitné opatrenia.

Nová výstavba v PRĽA bola v predchádzajúcom období nedostatočne usmerňovaná, pôsobí rušivo, v súčasnosti sa však ďalej nerozširuje. Jediná rozostavaná novostavba umiestnená na mieste pôvodného domu je usmerňovaná metodicky Pamiatkovým ústavom.

Orgán štátnej správy a odborná organizácia v pamiatkovej rezervácii pôsobia preventívne a vlastníkov usmerňujú na pravidelných metodických dňoch.

PRĽA v Plaveckom Petre

Pamiatková rezervácia, kde je predmetom ochrany okrem pôvodnej urbanistickej štruktúry a konfigurácie terénu architektúra reprezentovaná typickými hlinenými domami nemá aktualizovanú územnoplánovaciu dokumentáciu. Obec má vypracovanú urbanistickú štúdiu na umožnenie novej výstavby v lokalite Konopiská. Štúdia zatiaľ nebola predmetom posudzovania z hľadiska záujmov štátnej pamiatkovej starostlivosti napriek tomu, že časť novej výstavby sa má realizovať v zadných traktoch parciel patriacich do územia PRĽA.

V pamiatkovej rezervácii je zachovaná pôdorysná osnova sídla, nová výstavba bola realizovaná na rezervných plochách bez závažného porušenia zásad pamiatkovej starostlivosti. Na hranici pamiatkovej rezervácie je rozostavaných niekoľko novostavieb bez predchádzajúceho záväzného stanoviska orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti ( pri domoch č. 72,78,83,134) Pri kontrole boli tiež zistené práce na kultúrnej pamiatke - dome č.78 v centrálnej časti PRĽA bez vydaného záväzného stanoviska , ktoré sú v rozpore so zásadami pamiatkovej starostlivosti.

Na odstránenie zistených nedostatkov prijal Okresný úrad v Senici opatrenia.

PRĽA v Podbieli

Územnoplánovacia dokumentácia obce pochádza z 80-tych rokov, preto obec pristúpila v roku 1994 k jej aktualizácii. Aktualizácia vymedzila nové rozvojové plochy na výstavbu a ďalší rozvoj obce, tieto vymedzené územia sa nedotýkajú vymedzených hraníc PRĽA ani jej ochranného pásma. V súčasnosti obec zvažuje zadanie novej územnoplánovacej dokumentácie. Vzhľadom na to, že územie rezervácie tvorí centrum obce, nepočíta sa tu ani v budúcnosti s novou výstavbou.

Pri obhliadke sme zistili, že pôvodný urbanizmus pamiatkovej rezervácie (uličné čiary a zástavba vo vnútri existujúcich parciel) je čiastočne narušený zástavbou zo 60. a 70. rokov. V centrálnej časti obce sú pri zachovaných pôvodných drevených zrubových domoch zdevastované, resp. asanované hospodárske objekty - humná a stodoly. Náhrada chýbajúcich objektov vhodnou drevenou architektúrou sa realizuje len ojedinele. Vlastníkmi požadované dostavby a náhrady pôvodnej architektúry nie je možné akceptovať z hľadiska zásad pamiatkovej starostlivosti.

Ľudový dom č.86, nachádzajúci sa v centre rezervácie je v havarijnom stave a napriek záujmu vlastníka po jeho asanácii postaviť repliku kultúrnej pamiatky, nepriaznivý stav pretrváva pre nedoriešenie vlastníckych vzťahov k pozemku. Pamiatková inšpekcia odporučila po neúspešných pokusoch orgánu ŠPS dosiahnuť dohodu s vlastníkom pozemku, začať vyvlastňovacie konanie v prospech vlastníka stavby.

Opakovane preverovaná dostavba motela a rekonštrukcia ľudového domu č.23 je naďalej nedoriešená. Vlastník nesplnil podmienky určené v konaní o dodatočnom povolení stavby a rozostavaná stavba je preverovaná v odvolacom konaní Krajským úradom v Žiline. Kultúrna pamiatka - dom č.23 je rozobratý a dočasne uložený, podľa rozhodnutia OÚ v Tvrdošíne má byť opätovne postavený na pôvodnom mieste.

V PRĽA boli zistené nepovolené práce v interiéri domu č.20 a na úprave fasády domu č. 18. Práce v interiéri kultúrnej pamiatky okresný úrad zastavil a požadoval prepracovanie projektovej dokumentácie. Pred vykonaním kontroly bola zastavená aj nepovolená prestavba domu č. 93 a vlastník domu č. 176 - bývalej knižnice bol vyzvaný na odstránenie zlého stavebnotechnického stavu kultúrnej pamiatky.

Z hľadiska pamiatkovej starostlivosti nevhodné oplotenie na rekonštruovanej budove cirkevnej školy - č. 194 bude na základe rozhodnutia okresného úradu nahradené vhodnejším.

Napriek pretrvávajúcim problémom v presadzovaní zásad pamiatkovej starostlivosti v pamiatkovej rezervácii má obec dobré predpoklady pre ich zachovanie a využitie v turistickom ruchu, orgán štátnej správy venuje rezervácii stálu pozornosť, čo sa prejavilo aj v poskytnutí príspevkov vlastníkom kultúrnych pamiatok .

PR vo Svätom Jure

Mesto Svátý Jur nemá žiadnu schválenú územnoplánovaciu dokumentáciu, preto zadalo spracovanie regulačného plánu, ktorý vychádzal zo Zásad pamiatkovej starostlivosti spracovaných v roku 1988 Pamiatkovým ústavom. Regulačný plán bol spracovaný v roku 1993, nie je však doposiaľ schválený. Predstavitelia mesta ho predložia na posúdenie Krajskému úradu ako územnoplánovaciu dokumentáciu na zonálnej úrovni. Vo vzťahu k zachovaniu pamiatkových hodnôt územia nie sú regulatívy spracované do objektovej podrobnosti, preto ich nie je možné posúdiť z hľadiska zachovania pamiatkových hodnôt.

Kontrolou sme zistili, že v pamiatkovej rezervácii nebol narušený historický pôdorys, hmotová a priestorová skladba. V septembri 2001 boli ukončené práce na rekonštrukcii centrálnej časti historického jadra, bolo skolaudované verejné osvetlenie, rozvody, drobná architektúra, mestský rozhlas a sadové úpravy. Nová výstavba bola realizovaná v mierke pôvodnej historickej štruktúry sídla.

Kontrolou sme zistili, že obnova pôvodných historických vinohradníckych domov prebieha prevažne bez spolupráce spoluvlastníkov. Na vinohradníckych domoch sa negatívne prejavuje nový prvok rozdelenia pôvodného domu na viac bytových jednotiek, čo sa prejavuje na výzore fasády, výnimočne aj v rovine strechy. V rezervácii sa vyskytuje aj nevhodná úprava fasád - agresívna farebnosť, úpravy výkladov, nevhodné brány a okná, realizované prevažne bez záväzného stanoviska.

Nesúrodý dojem niektorých prvkov na obytných a vinohradníckych domoch je zo strany štátnej správy a samosprávy pripisovaný nejednotným názorom metodikov Pamiatkového ústavu na uplatňovanie zásad pamiatkovej starostlivosti.

Na základe zistení boli Okresným úradom v Pezinku prijaté opatrenia na odstránenie nedostatkov.

Úloha: Kontrola stavu a užívania technických pamiatok - železníc
Plnenie: úloha splnená

Predmetom kontroly vybraných technických pamiatok bol stav evidencie a ochrany úzkorozchodných lesných železníc, starostlivosť vlastníka o kultúrne pamiatky, ich údržba a užívanie, zabezpečenie starostlivosti vlastníka o historické železničné vozidlá a ich prevádzkovanie. Špecifikom týchto kultúrnych pamiatok je ich využívanie a prevažne sezónna prevádzka.

Do kontrolnej skupiny bol prizvaný odborník na historické železnice, riaditeľ Dopravného múzea so sídlom v  Bratislave, ktorý je zároveň vedúcim dokumentačného centra železníc.

Čiernohronská úzkorozchodná lesná železnica v Čiernom Balogu

Vlastníkom prevažnej časti nehnuteľností a vozňového parku vyhláseného za kultúrnu pamiatku je Mikroregión Čierny Hron. Kontrolou sme zisťovali stav železničnej trate, 5 mostov evidovaných v ÚZKP a 9 budov (železničných a iných).

Stav väčšiny budov je vyhovujúci, strážny dom s hospodárskou budovou a pivnicou v lokalite Svätý Ján sa pripravuje na obnovu. Mosty sú v dobrom technickom stave, najcennejší železný most v lokalite Selecká je po rekonštrukcii, ktorú vlastník zabezpečil sponzorsky.

Trať v celkovej dĺžke cca 16,7 km je v sezóne pravidelne udržiavaná vlastnými zamestnancami a dobrovoľníkmi. V čase utlmenej prevádzky sa trať udržiava podľa potreby bezplatne zamestnancami, najmä čistenie rigolov, priepustov a odstraňovanie snehu z koľajiska. Kontrola však preukázala nedostatky v evidencii železničnej trate, keď je v ÚZKP evidovaná len časť trate - odbočka Pod Obrubovanskou, ktorá je v súčasnosti v obnove. Ostatné úseky trate nie sú v ÚZKP evidované.

Z rozsiahleho vozňového parku bola v roku 1999 za kultúrnu pamiatku podľa zákona č.27/1987 Zb. vyhlásená len lokomotíva Joe. Niektoré železničné vozidlá vyhlásené ako súčasť nehnuteľnej kultúrnej pamiatky v roku 1982 nie sú dostatočne identifikovateľné (len podľa nekvalitných fotografií). Počas kontroly sme tieto súčasti kultúrnej pamiatky identifikovali typovým označením, výrobným číslom ako aj evidenčným číslom vlastníka. Údržba a obnova vozňového parku je zabezpečovaná zamestnancami železnice a dobrovoľníkmi prevažne vo vlastných priestoroch výhrevní v Čiernom Balogu. Efektívnejšie zabezpečenie technických prác na oprave vozňového parku bude možné po dokončení prevodu železničných dielní v Hronci z majetku Štátnych lesov, vrátane historických obrábacích strojov. Prevod nebol dokončený podľa uznesenia vlády z roku 1988, ktorý určoval lehotu prevodu do roku 1994.

Čiernohronská lesná železnica v Čiernom Balogu je využívaná v turistickom ruchu, v tomto roku bola úspešne zavŕšená aj snaha vlastníka preklenúť najmä mimosezónne obdobie poskytovaním služieb lesnému závodu pri preprave dreva a zásobovaním obcí mikroregiónu. Veľký význam majú dobrovoľnícke ochranárske aktivity organizované okolo lesnej železnice.

Pamiatková inšpekcia sa obrátila na Pamiatkový ústav s požiadavkou o doplnenie evidencie v ÚZKP o nezapísané úseky trate a vozňový park a iniciovala návrh na vyhlásenie vybraných častí mobiliáru železnice za kultúrne pamiatky.

NKP - Historická lesná úvraťová železnica Chmúra - Tanečník

Vlastníkom väčšej časti nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky je Kysucké múzeum v Čadci, ktoré lesnú úvraťovú železnicu prevádzkuje sezónne ako súčasť múzea ľudovej architektúry vo Vychylovke. Kysucké múzeum v Čadci je vlastníkom časti Chmúra - sedlo Beskydu. Vlastníkom úseku sedlo Beskydu - Tanečník, a 1 výhrevne na oravskej strane je Oravské múzeum v Dolnom Kubíne, na základe dohody o spolupráci z roku 1992 údržbu trate aj na tomto úseku má zabezpečovať Kysucké múzeum.

V súčasnosti je v prevádzke využívaný úsek Kubátkovia - Chmúra - časť prvej úvrate. Na úsekoch trate, ktoré boli poškodené zosuvmi pôdy, prebieha obnova. Úsek trate využívaný v prevádzke je nedostatočne udržiavaný, kontrolou sme zaznamenali chyby v smerovom a výškovom uložení koľají a nedostatočnú údržbu odvodňovacích systémov telesa železnice. Úsek na oravskej strane železnice je neudržiavaný, čo umožňuje rozkrádanie koľajového zvršku, v sedle Beskydu chýbajú na niekoľkých desiatkach metrov koľajnice.

Vozňový park a náradie nie sú evidované v ÚZKP. Starostlivosť správcu je zameraná najmä na historické železničné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzku. Ostatné súčasti mobiliáru sú v rôznom technickom stave odstavené v depe, prístrešku alebo na voľnom priestranstve. Pri obnove, zrealizovanej na niektorých vozňoch a lokomotívach, neboli rešpektované pôvodné technológie a pôvodný výzor vozňov.

Pamiatková inšpekcia iniciovala návrh na vyhlásenie vytypovaných častí mobiliáru železnice za kultúrne pamiatky. Pre Kysucké múzeum Čadca boli navrhnuté opatrenia na zabezpečenie nevyhnutnej údržby úseku železnice sedlo Beskydu - Tanečník a na zlepšenie údržby telesa železnice.

Úloha: Previerka postupu odbornej organizácie a orgánu štátnej správy pri obnove v mestskej pamiatkovej rezervácii v Košiciach ( pre aktuálnupotrebu nahradená pôvodne plánovaná kontrola MPR Kremnica)
Plnenie: úloha splnená

Kontrola bola iniciovaná podnetom Pamiatkového ústavu - regionálneho strediska v Košiciach, ktorým odborné pracovisko žiadalo o prešetrenie postupu vlastníkov kultúrnych pamiatok a orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti - Okresného úradu Košice - mesto pri ich obnove.

Vlastníci kultúrnych pamiatok realizovaním stavebných prác prekračujúcich vydané záväzné stanovisko pri prestavbe podkrovia v kultúrnej pamiatke na Roosweltovej ul. poškodili výpovednú pamiatkovú hodnotu objektu. Príslušný okresný úrad tieto zásahy toleroval a dodatočne povolil. Pri prestavbe tiež netrval na zachovaní pôvodných konštrukcií - boli demontované dvere, okná, nadstvetlíky, pôvodné podlahy, odstránené omietkové vrstvy a znížené stropy vloženými podhľadmi.

Adaptáciu kultúrnej pamiatky - meštianskeho domu na Mäsiarskej ul.4 na prevádzku rýchleho občerstvenia začal vlastník bez vydaného stavebného povolenia. V prácach poškodzujúcich kultúrnu pamiatku pokračoval aj napriek tomu, že okresný úrad stavbu rozhodnutím zastavil a za zbúranie medzitraktového múru uložil vlastníkovi pokutu. Po vykonanej kontrole sme odporučili okresnému úradu uplatniť postup podľa § 10 zákona č.27/1987 Zb. a uložiť za porušenie zákona opätovne pokutu . Po dosiahnutí dohody o vykonaní pamiatkového výskumu, budú jeho výsledky vyhodnotené a aplikované do podmienok pre ďalší postup obnovy. Po opakovanej kontrole v decembri 2001 sme však za účasti OÚ Košice - mesto zistili nové nepovolené práce - novodobú prístavbu technického zázemia bez vydaného záväzného stanoviska a stavebného povolenia. Ďalšie konanie OÚ sledujeme a v prípade neúčinnosti prijatých opatrení budeme postupovať podaním trestného oznámenia na vlastníka kultúrnej pamiatky.

Pri sporných prípadoch obnovy  MPR v Košiciach, ktoré sú vykonávané prevažne ohlásením udržiavacích prác stavebnému úradu - obci sme požiadali o dôsledné rešpektovanie zásad pamiatkovej starostlivosti obsiahnutých v odborných vyjadreniach Pamiatkového ústavu a záväzných stanoviskách orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti prednostku Okresného úradu Košice - mesto ako aj prednostu Mestského úradu Košice - Staré mesto.

Vzhľadom na  prebiehajúce správne konanie v kontrolovaných prípadoch obnovy je potrebné prípady naďalej sledovať.

II. Prešetrovanie sťažností

Po odstúpení odborom rezortnej kontroly sme prešetrovali sťažnosť na pripravovanú novú výstavbu viacbytového obytného domu v Bratislave - Rači na Novohorskej ul., ktorá je súčasťou pamiatkovej zóny. Sťažnosť smerovala voči Pamiatkovému ústavu - regionálnemu stredisku v Bratislave, ktoré súhlasilo s novou výstavbou, pričom vo svojich vyjadreniach nerešpektovalo podmienky pre riadenie novej výstavby určené v Nariadení o vyhlásení pamiatkovej rezervácie v Rači. Sťažnosť bola vyhodnotená ako opodstatnená, projekt je v spolupráci s príslušným okresným úradom predmetom opätovného posudzovania z hľadiska uplatnenia záujmov štátnej pamiatkovej starostlivosti.

Pamiatková inšpekcia sa na základe požiadania prednostu Okresného úradu v Žiari nad Hronom podieľala aj na prešetrovaní sťažnosti Pamiatkového ústavu - pracoviska v Kremnici, ktorá smerovala voči konaniu odboru regionálneho rozvoja tamojšieho úradu pri obnove kostola v Kopernici. Sťažnosť prešetroval odbor kontroly OÚ v Žiari nad Hronom. Po vykonanej obhliadke za účasti OÚ v Žiari nad Hronom sme konštatovali, že pri obnove vlastník nerešpektoval vydané záväzné stanoviská a postupoval vo viacerých prípadoch v rozpore so záujmami štátnej pamiatkovej starostlivosti (nevhodné interiérové a exteriérové dlažby, novodobé dvere, strieška nad vchodom, reštaurátorské zásahy na krstiteľniciach). Pri kontrole boli už hnuteľné súčasti kostola (2 krstiteľnice a 2 dvere) uložené vo vyhovujúcich podmienkach.

Konanie ORRaIOV v Žiari nad Hronom , voči ktorému smerovala sťažnosť, nebolo v rozpore so zákonom, napriek tomu, že prijaté opatrenia na kontrolných dňoch neviedli k náprave zisteného stavu. Vydané rozhodnutie podľa zákona č.27/1987 Zb. bude OÚ v Žiari nad Hronom dôsledne sledovať a vymáhať jeho plnenie.

III. Výber z ostatných podaní

Okresný úrad v Banskej Štiavnici sa na nás obrátil so žiadosťou o prešetrenie efektívnosti poskytnutých prostriedkov zo Štátneho fondu kultúry Pro Slovakia na obnovu kultúrnych pamiatok v Banskej Štiavnici. Za účasti ŠFK Pro Slovakia sme preverovali práce realizované v roku 2000 na kultúrnej pamiatke tzv. Hellovom dome a meštianskom dome na ul. Péchu 2.

Po obhliadke vykonaných prác na Hellovom dome, sme konštatovali, že poskytnutý príspevok bol použitý v súlade so zmluvou na statické zabezpečenie kultúrnej pamiatky, včítane vypracovania projektu. Vlastník si však k prácam nevyžiadal záväzné stanovisko príslušného okresného úradu a počas prác nebol zabezpečený ani pamiatkový dohľad. Napriek zrealizovaným prácam na statickom zabezpečení, stav kultúrnej pamiatky je naďalej havarijný, príslušný stavebný úrad zvažuje začatie konania o odstránení stavby. Efektivitu vykonaných prác posúdi odborná organizácia - Pamiatkový ústav. Vlastník do objektu neinvestje.

Vlastník meštianskeho domu na ul Péchu 2, Nadácia Baden-Powel, v súlade s uzatvorenou zmluvou zadal reštaurátorské práce na drevenom trámovom strope. Vzhľadom k výške poskytnutého príspevku (žiadali 1 mil Sk, príspevok 100 000 Sk) boli zrealizované len konzervačné práce, čím bolo vydané záväzné stanovisko naplnené len čiastočne. Pri použití a vyúčtovaní grantu sme nezistili nedostatky. O posúdenie kvality a efektivity vykonaných prác (dodávateľom bol Oblastný reštaurátorký ateliér Pamiatkového ústavu v Levoči) sme požiadali generálnu riaditeľku Pamiatkového ústavu.

Na základe žiadosti vlastníka kultúrnej pamiatky - meštianskeho domu v Žiline na Mariánskom námestí č.6 sme preverovali postup obnovy a stav zachovania hmotnej podstaty kultúrnej pamiatky. Vlastník stavebnou činnosťou, ktorá bola v rozpore s vydaným záväzným stanoviskom orgánu štátnej pamiatkovej starostlivosti ako aj s vydaným stavebným povolením, odstránil pôvodné konštrukcie s výnimkou čelnej fasády a pivnice a nahradil ich vloženým skeletom s voľnou dispozíciou. Zmeny stavby sú takého rozsahu, že zanikli pamiatkové hodnoty kultúrnej pamiatky a ministerstvo zrušilo vyhlásenie nehnuteľnosti za kultúrnu pamiatku.

Vzhľadom k tomu, že sankcie zo strany Okresného úradu v Žiline nie sú zodpovedajúce poškodeniu kultúrneho záujmu, v spolupráci so sekciou legislatívy a práva sme pripravili návrh na trestné stíhanie vo veci poškodenia kultúrnej pamiatky.

V MPR v Žiline sme sa vyjadrovali aj k uplatneniu záujmov ŠPS pri rekonštrukcii balustrády na Námestí A. Hlinku. Pamiatková inšpekcia pri posudzovaní projektu nezistila porušenie zákona č.27/1987 Zb. a podanie bolo odstúpené na ďalšie vybavenie odboru životného prostredia OÚ v Žiline.

Na základe podnetu mesta Ilava sme vyzvali príslušný okresný úrad na konanie podľa zákona č.27/1987 Zb. vo veci dlhodobo zanedbanej údržby kultúrnej pamiatky Pivovaru v Ilave, ktorý je vo vlastníctve spol. s r.o. Pivovar Ilava. Okresný úrad v Ilave v decembri 2001 vydal rozhodnutie o opatreniach podľa § 10 zákona č.27/1987 Zb. pre vlastníka kultúrnej pamiatky.

Z dôvodu pretrvávajúcich nejasností v pôsobnosti odborných organizácií na úseku pamiatkovej starostlivosti na území mesta Bratislavy, kde okrem strediska Pamiatkového ústavu pôsobí aj Mestský ústav ochrany pamiatok ako organizácia Magistrátu hlavného mesta, sme pripravili list ministra primátorovi Hlavného mesta SR Bratislavy. Žiadosťou o usmernenie činnosti MÚOP sme sledovali zprehľanenie uplatňovania záujmov ŠPS voči investorom obnovy pamiatok, ktorí sú v niektorých prípadoch dezorientovaní rôznymi požiadavkami odborných organizácií pôsobiacich vo veciach ochrany pamiatok.

V Bratislave 10. januára 2002

Vypracovala: Ing. Iveta Kodoňová, hlavná inšpektorka

Prehľad opatrení uložených pri výkone dozornej činnosti v 2. polroku 2001

Správny orgán

Miesto

Porušenie zákona

Nápravné opatrenie

OÚ Tvrdošín

Podbieľ

úprava fasády bez záv. stanoviska

uplatniť postup podľa § 14 ods.5

OÚ Senica

Plavecký Peter

novostavby bez vydaného záväzného stanoviska

nepovolené práce na dome č.78

vyhlásenie ochranného pásma

preveriť vydané stavebné povolenia, spolupracovať s OŽP, upozorniť vlastníkov na povinnosť podľa § 14

zastaviť práce, dodatočne uplatniť záujmy ŠPS

začať správne konanie

OÚ Malacky

Veľké Leváre

zanedbaná údržba KP

rozhodnutie o opatreniach pre vlastníka

OÚ Pezinok

Svätý Jur

nepovolené práce na nehnuteľnosti v MPR

nátery fasád bez záväzného stanoviska

zastavenie stavby, uplatnenie záujmov ŠPS a uloženie sankcie

upozorniť písomne vlastníkov na povinnosť postupovať podľa §14

OÚ Brezno

Čierny Balog

chyby v evidencii kultúrnych pamiatok

vyhlásenie vozňového parku za KP

nesplnené uznesenie vlády o prevode majetku

PÚ zabezpečí opravu v ÚZKP

 

PI iniciovala vyhlásenie za KP

 

PI pripraví iniciatívny materiál pre rokovanie so zástupcami Lesného závodu

OÚ Čadca

Vychylovka

vyhlásenie vozňového parku za KP

nedostatočná údržba trate

PI iniciovala vyhlásenie za KP

 

opatrenie z kontroly

OÚ Žilina

MPR

obnova v rozpore so ZS

návrh na zrušenie vyhlásenia za KP

návrh na trestné stíhanie

OÚ Bratislava 3

PZ v Rači

nová výstavba v rozpore s Nariadením

pozastaviť vydanie ZS a dodatočne uplatniť záujmy ŠPS

OÚ Ilava

Ilava

zanedbaná údržba KP

rozhodnutie o opatreniach podľa § 10

OU B. Štiavnica

B. Štiavnica

nekvalitne realizované reštaurátorské práce

odstúpené na posúdenie reštaurátorskej komisii PÚ

 

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011