Aktuality

Úvod

Umelci nebudú musieť platiť odvody z tantiém

Príjmy umelcov na aktívne a pasívne pomohlo ministerstvu financií v zákone o dani z príjmov nastaviť aj Ministerstvo kultúry SR. „Som rád, že bol schválený návrh oslobodiť umelcov od platenia sociálnych odvodov z pasívnych príjmov z tantiém. Považujem to za veľmi spravodlivé riešenie, pretože ide o príjmy z ich minulej tvorby,“ uviedol minister kultúry Daniel Krajcer.

Veľmi mi záležalo na tom, aby sa také umelecké esá, ako napríklad pán Dančiak, či pani Gombitová neocitli v zlej finančnej situácii pre povinnosť platiť odvody z príjmov za piesne, či filmy, ktoré nahrali a natočili v dávnej minulosti. Mohla by to byť pre nich záťaž, keďže aktívne príjmy zo súčasnosti už takíto umelci väčšinou nemajú,“ zdôraznil minister práce Jozef Mihál, ktorý sa snažil nájsť priechodné riešenie problému počas opakovaných rokovaní s podpredsedom grémia Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu Jozefom Švoňavským.

Následne Národná rada SR schválila aj nevyhnutnú zmenu v zákone o sociálnom poistení. Podľa dnešného nastavenia systému by museli od júla budúceho roku platiť sociálne odvody všetci umelci. Vďaka aktuálnym  zmenám v legislatíve budú platiť odvody len umelci s aktívnymi príjmami zo súčasnosti, a to až od júla 2013.

 

5.11.2011

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011