Aktuality

Úvod

Stanovisko ministra kultúry k problémom STV

Vzhľadom na to, že v posledných dňoch bolo publikovaných viacero rozporuplných názorov a vyjadrení na tému problémov STV, považujem za potrebné uviesť nasledovné stanovisko:

Podfinancovanie verejnoprávnych médií STV a SRo je chronický, najmenej 15 ročný problém a vinníci by sa mohli postaviť do dlhého radu v celom politickom aj profesionálnom spektre. Dovolím si tvrdiť, že práve v súčasnom období sa Ministerstvo kultúry k problémom verejnoprávnych postavilo najaktívnejšie. A dosiahlo aj určité výsledky.

Nespochybniteľným faktom je, že v dôsledku len 9 mesačného pôsobenia nového zákona o úhradách (tzv. zástrčkový zákon), sa zvýšil celkový výber úhrad pre STV a SRo o viac ako 90 miliónov Sk a náklady na zabezpečenie výberu týchto poplatkov sa znížili o 56 miliónov Sk. Celkový pozitívny ekonomický efekt nového zákona za deväť mesiacov jeho platnosti v roku 2008 predstavoval sumu takmer 150 miliónov Sk, čo nie je málo. Je teda nekorektné hovoriť o neúspechu „zástrčkového“ zákona, ak bol spomínaný nárast príjmov dosiahnutý bez zvýšenia sumy úhrady, a popritom ešte aj zo sociálnych a solidárnych dôvodov rozšíril počet osôb úplne alebo čiastočne oslobodených od platenia.
Ak má byť teda jednou z tém a hlavných výhovoriek manažmentu STV to, že zákon o úhradách mal zabezpečiť za deväť mesiacov ešte viac prostriedkov, potom si treba položiť otázku, ako STV a SRo zvládli proces implementácie zákona, založenie spoločnosti pre výber úhrad a ako podporili aktivity tejto spoločnosti zamerané na vyhľadávanie neplatičov. Zákon o úhradách je teda jasným, hoci zatiaľ len čiastočným úspechom a príspevkom MK SR k zlepšeniu finančnej situácie v STV a SRo. 

Ďalším nástrojom a systémovým krokom je pripravovaná zmluva medzi štátom a verejnoprávnymi médiami. Mala by sa začať realizovať od roku 2010, pričom sú už pripravené potrebné legislatívne zmeny. Ak by boli pravdivé obvinenia, že ministerstvo kultúry sa chová k verejnoprávnym médiám macošsky, nikdy by takúto zmluvu nepripravovalo.

Nie celkom korektný je aj plač nad tým, že postupne dôjde k poklesu percenta reklamy vo vysielaní STV. Pokles o pol percenta v roku 2009 ani zďaleka nepredstavuje takú stratu, akú deklaruje STV. Je totiž otázne, či STV dokáže vôbec v súčasnosti predať ten rozsah reklamného času, najmä v hlavnom vysielacom čase, ktorý jej zákon umožňuje. Odpoveď by nám mohla naznačiť informácia, aký objem reklamného času majú v STV momentálne nakontrahovaný. Každopádne, definovať tento výpadok je možné najskôr na konci tohto roku. 

Okrem toho, úbytok príjmov z reklamy bude kompenzovaný nielen dotáciou na základe zmluvy so štátom, ale aj predpokladom, že STV bude v najväčšej miere čerpať zdroje na tvorbu z novovzniknutého Audiovizuálneho fondu. A musím povedať, že vo chvíli zanikajúcej pôvodnej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby v STV, som vedome dal prednosť zriadeniu Audiovizuálneho fondu, ktorý je dnes pre túto oblasť väčšou garanciou rozvoja ako verejnoprávna STV. Tým chcem zároveň naznačiť, že otázka kvalitného programu a pôvodnej tvorby v STV je rovnako ťaživým problémom ako jej financovanie a dokonca s ním priamo súvisí.
V STV by si mali uvedomiť, popritom ako ľahkovážne narábajú s číslami, najmä pri žiadostiach o dotácie od štátu, (no zároveň nedokážu ani včas požiadať o iné použitie 30 miliónov z dotácie na športový kanál, ktoré nevyčerpali a preto im definitívne odišli cez štátnu pokladnicu), že bez zlepšenia programovej ponuky, alebo aspoň náznaku takého zlepšenia, sa veľmi ťažko presadzujú ďalšie dotácie alebo dokonca požiadavky, aby verejnosť platila vyššie úhrady. Preto v tejto chvíli očakávam, že vedenie STV, ktoré nemá najmenšie právo hovoriť o neprofesionalite ministerských úradníkov, sa zamyslí nad vlastným riadením a hospodárením a namiesto vysielania katastrofických vízií sústredí všetky sily na tvorbu a vysielanie kvalitnejšieho programu.
 
Marek Maďarič
minister kultúry SR

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011