Aktuality

Úvod

Kultúrna spolupráca s Francúzskom je pre Slovensko dôležitá

Štátna tajomníčka ministerstva kultúry SR Natália Cehláriková dnes (15.11.2010) prijala  veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku Jeana Marie Bruna. Témou stretnutia bola predovšetkým spolupráca oboch republík v oblasti kultúry s dôrazom na projekt Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Košice a Marseille.

Veľvyslanec podčiarkol, že vzhľadom na opätovné zvolenie Frédérica Mitterranda do funkcie ministra pre kultúru a informácie  vo Francúzsku, veľvyslanectvo účinne prispeje k realizácii projektov dohodnutých ministrom Danielom Krajcerom počas septembrovej návštevy vo Francúzsku. Ide predovšetkým o výstavu na Bratislavskom hrade, ktorá by sa mala realizovať pri príležitosti EHMK 2013 Košice a Marseille, ale aj ďalšie podujatia.  Veľvyslanec J.M. Bruno pripomenul aj veľký úspech výstavy slovenskej gotiky v Paríži v Múzeu de Cluny, či retrospektívnu prehliadku filmov v neďalekom artkine Champollion v Paríži.

Natália Cehláriková poďakovala za možnosti, ktoré má slovenská kultúra na svoju prezentáciu vo Francúzsku a privítala myšlienku „hraníc Európy“ v súvislosti s projektom EHMK 2013 Košice a Marseille, pretože obe mestá predstavujú hranicu Európy, hoci každé na inej strane kontinentu. Navrhla vytypovať konkrétne oblasti spolupráce. Bolo by vhodné vytvoriť spoločný komunikačný plán tak, aby mesto Marseille bolo prítomné v Košiciach a naopak. Natália Cehláriková ďalej uviedla, že ministerstvo kultúry SR je otvorené spolupráci, v histórii SR je to prvá skúsenosť, slovenská strana má záujem, aby tento projekt bol jedným z najvýznamnejších podujatí a bol korunovaný úspechom.

Zároveň navrhla zintenzívniť kontakty oboch miest v záujme úspechu tohto výnimočného projektu, pričom Košice majú zabezpečené financovanie projektu prostredníctvom samostatného dotačného programu. Štátna tajomníčka vyzdvihla význam spolupráce práve s Francúzskom, ktorú považuje za jednu z najvýznamnejších krajín, čo sa týka zahraničnej spolupráce v oblasti kultúry.

15.11.2010
PhDr. Eva Chudinová, hovorkyňa MK SR a vedúca referátu
MK SR nám. SNP 33 Bratislava 813 31
telefón: 421- 2-204 82 110, mobil: 421-905 495 231

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011