Aktuality

Úvod

Kompenzácia pre RTVS

Vláda včera (2.11.2011) potvrdila, že Rozhlasu a televízii Slovenska poskytne v rámci kompenzácie za výpadky pri výbere takzvaných koncesionárskych poplatkov, 24 miliónov Eur. Tým je táto verejnoprávna inštitúcia ochránená pred hroziacimi exekúciami a právnymi spormi.

 

Návrh vychádzal z úsporných opatrení manažmentu RTVS, ktorý postupne identifikoval dlhy a pripravil projekt ozdravenia verejnoprávnej inštitúcie tak, ako to požadovalo Ministerstvo kultúry SR a Ministerstvo financií SR. Suma bola pôvodne vyššia, keďže RTVS ako právny nástupca Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu prebrala stratu, kumulovanú stratu vo výške viac ako 40 miliónov eur.

Na základe úsporných opatrení sa strata postupne znižuje tak, že do konca roka je predpoklad, že RTVS v televíznej zložke, keďže rozhlas dokázal hospodáriť vyrovnane v minulosti, dosiahne po dlhých rokoch zisk na úrovni cca 500 000 eur. V priebehu toho roka sa očakáva, že dôjde k ušetreniu takmer 26 miliónov eur.

Minister kultúry Daniel Krajcer:“ Keďže kumulovaná strata bola viac ako 43 miliónov eur, vláda musela inštitúciu chrániť pred tými hroziacimi exekúciami a súdnymi spormi a preto sa rozhodla poskytnúť takúto kompenzáciu za výpadky pri výbere koncesionárskych poplatkov. Treba povedať, že poskytnutá suma nebude zvyšovať deficit verejných financií, pretože tá strata už bola započítaná medziročne a premietnutá do deficitov minulých rokov.“

Manažment RTVS garantuje, že od budúceho roka bude inštitúcia RTVS hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom. V prípade RTVS ako právneho nástupcu Slovenskej televízie to možno považovať za historickú udalosť po dlhých rokoch ustavičného zadlžovania.

3.11.2011

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Všetky práva vyhradené.
Technická podpora | Správca obsahu | Vyhlásenie o prístupnosti
© 2006-2011