Príloha č.1

 

 

Vymedzenie pojmov

 

            Na účely Koncepcie rozvoja miestnej a regionálnej kultúry sa pod jednotlivými pojmami rozumie:

 

Miestna kultúra

a) je geograficko-teritoriálne najmenšia zložka kultúry. Predstavuje podstatnú črtu kultúry, sebavyjadrenia miestneho obyvateľstva, jeho príspevok do regionálnej a národnej kultúry.

 

b) zahŕňa kultúrne prejavy a činnosti (kultúrne produkty, kultúrne procesy a ich kultivovanie) a kultúrnu osobitnosť a svojráznosť, jej mieru a úroveň akou sa miestna komunita zúčastňuje na kultúrnom živote a tvorbe vo svojom prostredí.

 

c) predstavuje systém všetkých kultúrnych a kultúrno-spoločenských fenoménov vyskytujúcich sa v jednej obci, meste prípadne jej časti.

 

Regionálna kultúra

je geograficko-teritoriálne vymedzenie kultúry v chápaní regiónu, predstavuje kultúru istého územného celku nadlokálneho (širšieho ako miestneho) charakteru. V konkrétnom vymedzení regiónu sa často vychádza z terminológie správneho členenia z niektorého historického obdobia alebo z dominantnej geografickej charakteristiky daného územia.

 

Osvetové stredisko

je kultúrnou a vzdelávacou inštitúciou, ktorej cieľom je rozvoj nehmotnej a hmotnej kultúry a uchovávanie tradícii v podmienkach miest, obcí a regiónu. Vedie k pozitívnemu využívaniu voľného času pôsobením v oblasti záujmovej umeleckej činnosti, záujmového vzdelávania, kultúrno-výchovnej a kultúrno-spoločenskej činnosti a voľno-časových aktivít. Venuje sa tiež sociálnej prevencii, práci s národnostnými minoritami a marginalizovanými skupinami obyvateľstva.  Vyhľadáva, ochraňuje, uchováva a sprístupňuje národné tradície s dôrazom na tradičnú a ľudovú kultúru, tvorivo ich rozvíja a využíva. Organizuje kultúrne a vzdelávacie podujatia, súťaže, prehliadky, výstavy, semináre, školenia, workshopy, tvorivé dielne, plenéry a slávnosti regionálneho, krajského, celoštátneho i cezhraničného  a medzinárodného charakteru.

 

Osvetové zariadenie

– je účelové zariadenie určené na realizáciu osvetovej činnosti a poskytovanie kultúrnych služieb.

 

Pamäťové a fondové inštitúcie

sú kultúrne a špecializované inštitúcie uchovávajúce a sprostredkujúce hmotné a nehmotné kultúrne dedičstvo a informácie o ňom.

 

Kultúrna infraštruktúra

- predstavuje kultúrne zariadenia s materiálno-technickým vybavením, ktoré poskytujú prostredie na realizovanie kultúrnych aktivít.

 

 

Kultúrna inštitúcia

– je ustanovizeň, úrad, orgán. Predstavuje osoby, zariadenia a prostriedky s účelovo stálymi kultúrnymi činnosťami.

 

Kultúrna, historická a spoločenská kontinuita

– permanentne pretrvávajúci súvsťažný proces vývoja kultúry spoločnosti a udržateľného rozvoja spoločnosti

 

Kultúrna, historická a spoločenská topografia

– je proces systematickej identifikácie zdrojov, veci, javov, udalostí v území, postavený na občianskom princípe, multisektorovom a interdisciplinárnom prístupe, na komplexnom vyhodnocovaní, uchovávaní a širokom spoločenskom uplatnení získaných poznatkov pre rozvoj komunity, sídla či regiónu s cieľom dosahovať a obnovovať kontinuitu a udržateľnosť procesov miestneho a regionálneho rozvoja

 

Amatérska umelecká tvorba, záujmová umelecká tvorba

 aktivita primárne zameraná na permanentné rozvíjanie osobnosti človeka prostriedkami umenia. Dobrovoľná neprofesionálna činnosť zameraná na tvorbu alebo reprodukciu umenia.

 

Amatérska umelecká činnosť, záujmová umelecká činnosť

dobrovoľná neprofesionálna činnosť realizovaná ako voľno-časová aktivita, vychádzajúca so záujmu a istých umeleckých daností

 

Voľno-časové aktivity

– kultúrne a osvetové aktivity realizované dobrovoľne v mimopracovnom (mimoškolskom) čase, vychádzajúce so záujmu a vlastnej iniciatívy.

 

Komunita

spoločné nažívanie ľudí v obci / meste , spoločenstvo obce / mesta

 

Komunitné aktivity

aktivity realizované spoločenstvom obce/ mesta spravidla vychádzajúce z potrieb a záujmov vlastných občanov